V podstate sa ma učiteľský štrajk netýka.

Autor: Andrea Pauliková | 1.2.2016 o 11:26 | (upravené 21.9.2016 o 18:57) Karma článku: 15,81 | Prečítané:  8047x

Iste je tu riziko, že tie schopnejšie deti z tejto krajiny odídu, ale zdá sa, že teraz máme na Slovensku iné problémy.

Na dnes som mala úplne iné plány. Mala by som ostať v robote, minimálne do sedemnástej. Potom musím ísť nakúpiť a ponáhľať sa domov. Doma je vždy čo robiť, čaká ma hora prádla, niekto by mal uvariť večeru a ísť so psom. Okrem toho už od rána prší. A je zima.

V podstate sa ma ten učiteľský štrajk ani veľmi netýka. Starší syn študuje v Prahe (prečo asi?) a mladší syn bude mať onedlho pätnásť rokov, tak čo už. Kým sa niečo skutočné zmení (ak vôbec), bude už dávno minimálne v Prahe aj on. Bola by som rada, keby sa vrátili na Slovensko, ale pravdu povediac, skôr sa duševne pripravujem na to, že sa rozletia do sveta. Len dúfam, že ostanú aspoň na tomto kontinente.

Starší syn zmaturoval minulý rok na matematickom gymnáziu a do Prahy odišli z triedy študovať dvanásti. Tri roky pred maturitou sme platili súkromné hodiny angličtiny, nemčiny a v maturitnom ročníku aj matematiky. Vyplatilo sa, úspešne spravil prijímacie pohovory a teraz bez zaváhania prechádza skúškami. Vybral si náročnú školu, zatiaľ spravili skúšku z matematickej analýzy traja, dvaja Slováci a jeden Rus. Už to máme nacvičené, vieme presne čo máme robiť. Hneď ako mladší syn skončil s futbalom, ktorý mu doteraz zaberal všetok voľný čas, zamierili sme do jazykovky. Trochu to ide do peňazí, ale veď máme len dve deti.

Moja sestra má deti tri. Ešte sú malé, ak začne teraz poctivo šetriť, prípadne si vezme pôžičku, určite vykryje nedostatky školského systému aj ona. Z vlastnej peňaženky. A keď budú šikovné, môžu odísť do Prahy. Alebo do Londýna alebo na Nový Zéland.

V podstate sa ma učiteľský štrajk netýka. Iste je tu riziko, že tí schopnejší všetci odídu, ale zdá sa, že teraz máme na Slovensku iné problémy. Na školstvo sa môžeme vykašlať, hlavne aby nás neohrozovali migranti. Práve som pochopila stratégiu: necháme zdravotníctvo a školstvo dôjsť do takého stavu, že nijakí migranti sa k nám nepohrnú, vo vlastnom záujme.

V podstate sa ma učiteľský štrajk netýka. Ibaže by som chcela, aby tu mladí ostali, alebo aby sa postupne vracali. Na to musia mať nejaký dôvod. Možno krajina, ktorá si váži hodnotu vzdelania, investuje do školstva a neignoruje a nezosmiešňuje oprávnené požiadavky učiteľov, by bol dobrý dôvod.

Na dnes som mala úplne iné plány. Ale zmenila som ich, idem na námestie, zapojiť sa do živej reťaze a podporiť štrajk učiteľov. Chcela by som totiž, aby moje deti ostali doma.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stratová poisťovňa rozdala desaťtisíce na odmenách

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne si napriek odhadovanej strate desiatok miliónov eur rozdelilo odmeny vo výške 41-tisíc.

KOMENTÁRE

Symboly teta Anka, masér Kostka a celá VšZP

Ani polícia, ani Drucker sa s riešením situácie v štátnej poisťovni nepretrhnú.

SVET

Stredné Taliansko postihli silné zemetrasenia, cítili ich aj v Ríme

Zemetrasenie vyvolalo u obyvateľov strach.


Už ste čítali?