V podstate sa ma učiteľský štrajk netýka.

Autor: Andrea Pauliková | 1.2.2016 o 11:26 | (upravené 21.9.2016 o 18:57) Karma článku: 15,81 | Prečítané:  8066x

Iste je tu riziko, že tie schopnejšie deti z tejto krajiny odídu, ale zdá sa, že teraz máme na Slovensku iné problémy.

Na dnes som mala úplne iné plány. Mala by som ostať v robote, minimálne do sedemnástej. Potom musím ísť nakúpiť a ponáhľať sa domov. Doma je vždy čo robiť, čaká ma hora prádla, niekto by mal uvariť večeru a ísť so psom. Okrem toho už od rána prší. A je zima.

V podstate sa ma ten učiteľský štrajk ani veľmi netýka. Starší syn študuje v Prahe (prečo asi?) a mladší syn bude mať onedlho pätnásť rokov, tak čo už. Kým sa niečo skutočné zmení (ak vôbec), bude už dávno minimálne v Prahe aj on. Bola by som rada, keby sa vrátili na Slovensko, ale pravdu povediac, skôr sa duševne pripravujem na to, že sa rozletia do sveta. Len dúfam, že ostanú aspoň na tomto kontinente.

Starší syn zmaturoval minulý rok na matematickom gymnáziu a do Prahy odišli z triedy študovať dvanásti. Tri roky pred maturitou sme platili súkromné hodiny angličtiny, nemčiny a v maturitnom ročníku aj matematiky. Vyplatilo sa, úspešne spravil prijímacie pohovory a teraz bez zaváhania prechádza skúškami. Vybral si náročnú školu, zatiaľ spravili skúšku z matematickej analýzy traja, dvaja Slováci a jeden Rus. Už to máme nacvičené, vieme presne čo máme robiť. Hneď ako mladší syn skončil s futbalom, ktorý mu doteraz zaberal všetok voľný čas, zamierili sme do jazykovky. Trochu to ide do peňazí, ale veď máme len dve deti.

Moja sestra má deti tri. Ešte sú malé, ak začne teraz poctivo šetriť, prípadne si vezme pôžičku, určite vykryje nedostatky školského systému aj ona. Z vlastnej peňaženky. A keď budú šikovné, môžu odísť do Prahy. Alebo do Londýna alebo na Nový Zéland.

V podstate sa ma učiteľský štrajk netýka. Iste je tu riziko, že tí schopnejší všetci odídu, ale zdá sa, že teraz máme na Slovensku iné problémy. Na školstvo sa môžeme vykašlať, hlavne aby nás neohrozovali migranti. Práve som pochopila stratégiu: necháme zdravotníctvo a školstvo dôjsť do takého stavu, že nijakí migranti sa k nám nepohrnú, vo vlastnom záujme.

V podstate sa ma učiteľský štrajk netýka. Ibaže by som chcela, aby tu mladí ostali, alebo aby sa postupne vracali. Na to musia mať nejaký dôvod. Možno krajina, ktorá si váži hodnotu vzdelania, investuje do školstva a neignoruje a nezosmiešňuje oprávnené požiadavky učiteľov, by bol dobrý dôvod.

Na dnes som mala úplne iné plány. Ale zmenila som ich, idem na námestie, zapojiť sa do živej reťaze a podporiť štrajk učiteľov. Chcela by som totiž, aby moje deti ostali doma.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?