Sklamaný prvovolič

Autor: Andrea Pauliková | 18.3.2016 o 8:50 | (upravené 21.9.2016 o 19:30) Karma článku: 7,66 | Prečítané:  993x

„Je to hanba", skonštatoval smutne, keď videl volebné výsledky. Jeho prvá skúsenosť s voličskou realitou dopadla veľmi zle.

Minulú sobotu sme kráčali do volebnej miestnosti s naším starším synom. Nebolo to takto prvýkrát, ale po prvýkrát mohol voliť. S určitým dojatím a hrdosťou som pozerala, ako si preberá volebné lístky a kráča za plentu. S dojatím rodiča, ktorého dieťa definitívne vyrástlo a s hrdosťou, že sa chová  zodpovedne. Študuje v zahraničí, ale na voľby prišiel domov, vybral si sám koho bude voliť na základe preštudovania volebných programov a zdravého rozumu.

V noci sa Slovenskom prehnala smršť a ráno sme sa zobúdzali do čudného sveta. „Je to hanba“, skonštatoval, keď videl volebné výsledky. Hanba a zároveň vlastne logický dôsledok. Roky zanedbávania problémov, kradnutie, arogancia a žiadne zábrany ako aj beznádej a frustrácia doviedli do parlamentu krajnú pravicu. Prešiel týždeň a hanba nadobudla ešte väčší rozmer. Skrývaním sa za politickú zodpovednosť je legitimizovaná vláda tých, ktorí extrémistom otvorili dvere.

 „Je to hanba“, skonštatoval smutne a odišiel do školy. Jeho prvá skúsenosť s voličskou realitou dopadla veľmi zle. Pravdepodobne to skúsi aj nabudúce. Pozrie si programy, pripraví sa a odovzdá svoj hlas, dúfajúc, že táto krajina má ešte stále šancu. Ak bude znova sklamaný, je otázne, či to skúsi opäť.

Na prvovoličov sa znieslo veľa kritiky. Táto kritika patrí predovšetkým rodičom a systému vzdelávania. Nezdá sa mi, že by vznikajúca vláda trpela prehnanou starostlivosťou o túto tému. Ministerstvo školstva zveruje strane, ktorá bude pravdepodobne (jej minulosť to dokazuje) venovať pozornosť hlavne tomu, aby z mladých vyrástli praví Slováci. Vítanie rána s hymnou na perách, čítanie Jánošíka (žiadny Harry Potter) a preambula ústavy vedľa tabule. Obavám sa, že toto budú priority.

Hrôza ma obchádza pri správach o zrušení divadelného predstavenia v Brezne. Aby to tak vnímali aj mladí ľudia, musia sa naučiť predovšetkým kriticky myslieť, poznať historické súvislosti a rozpoznať manipuláciu a demagógiu. Netreba sa snažiť vychovať dobrých Slovákov, treba sa snažiť vychovať dobrých ľudí.

Šikovní mladí ľudia majú (našťastie pre nich) aj iné možnosti ako to skúšať do nekonečna a dostávať zas a znova tú istú alebo veľmi podobnú zlú odpoveď. Ale ak prestanú skúšať, tak to pre túto krajinu nie je dobrá správa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vracia milióny, ktoré doňho investovali. Jeho šéf je spokojný

Bývalý nemecký cyklista Ralph Denk založil pred siedmimi rokmi amatérsky tím, teraz je medzi elitou. Aj vďaka Saganovi.

EKONOMIKA

Ako narastú platy vo Volkswagene a čo s obednou pauzou

Finálna dohoda je pri tretej tarifnej triede vyššia.

EKONOMIKA

Vážny podivne nakúpil pre Sociálnu poisťovňu ďalšie autá

Poisťovňa tvrdí, že nové autá musela nakúpiť.


Už ste čítali?