V škole je nuda.

Autor: Andrea Pauliková | 11.7.2016 o 8:33 | (upravené 21.9.2016 o 19:02) Karma článku: 7,21 | Prečítané:  978x

Môj syn sa v škole nudí. Väčšina preberaného učiva ho nezaujíma, máloktorý učiteľ ho dokáže natoľko motivovať, aby aspoň na pol ucha počúval preberanú látku.

Treba povedať, že určite nie je ukážkový študent. Doma sa nepripravuje, domáce úlohy (ak vôbec) robí narýchlo ráno, avizovanej písomke venuje prestávku pred hodinou. Tento rok to vydalo na priemerné vysvedčenie. Nejako mimoriadne ho to nemrzí, aj keď sľúbil, že budúci rok by to mohlo byť aj lepšie. Ak sa mu teda bude chcieť...

Siahame po osvedčenej zbrani, motivácia "ak chceš to a to, musíš mať lepšie známky" minulý rok zabrala. Len neviem, čo na to psychológovia. Mantra "učíš sa pre seba" nefunguje. Odkedy si prečítal, že "jednotkári pracujú pre trojkárov" už nevidí ani na horších známkach problém. Miesto rátania matematických výrazov, radšej pohľadá na internete a stiahne si aplikáciu, ktorá mu po odfotení príkladu vráti výsledok aj s podrobným postupom. Matematikárku tým ale neohúri.

Starší syn mal aj horšie vysvedčenia, seriózne začal venovať pozornosť škole až v septime. Dovtedy sme hrozili, vysvetľovali, pomohlo to zabrániť úplnej katastrofe, ale to bolo všetko. Keď našiel vlastnú motiváciu, všetko začalo fungovať ako má.

Viac ako známky ma trápi, že čas strávený v škole sa zdá úplne zbytočný. Skrátka premrhaný čas. Neučí sa ani zodpovednosti, ani pracovitosti, nevidím nič, čo by ho donútilo nad niečím sa hlbšie zamyslieť, niečo si prečítať, pripraviť. Dvakrát do týždňa chodí na British Council. Po pár úvodných hodinách vidím, že si robí domácu prípravu. Nadšene rozpráva o tom, ako na hodinách s učiteľom diskutujú, podporuje ich, aby vyjadrili svoj názor. Akoby sa ocitol v inom svete. Najviac sa mu vraj páči, že s nimi jednajú normálne: "nie ako s úplnými lúzermi". Nie som naivná, aby som očakávala podobnú úroveň v štátnej škole. Ale keď si predstavím koľko času trávia naše deti v škole a ako málo im to dáva do života, je mi smutno.

Môj synovec je druhák. Do školy sa strašne tešil, teraz už iba namrzene mraští nos. Pochopil, že čas v škole treba nejako pretrpieť. Veď poobede je družina a tam si môže s kamarátmi zahrať futbal. Minule ich na hodinách slovenčiny trápili s tým aké i sa píš v cudzích slovách: dychovka, digestor a podobne. Nevie ani na čo slúži digestor, ale vie, že je to strašná nuda.

Takýto unudení žiaci prídu o pár rokov do praxe. A nebude to iba ich vina, ak nebudú vedieť čo sa vlastne od nich chce.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vracia milióny, ktoré doňho investovali. Jeho šéf je spokojný

Bývalý nemecký cyklista Ralph Denk založil pred siedmimi rokmi amatérsky tím, teraz je medzi elitou. Aj vďaka Saganovi.

EKONOMIKA

Ako narastú platy vo Volkswagene a čo s obednou pauzou

Finálna dohoda je pri tretej tarifnej triede vyššia.

EKONOMIKA

Vážny podivne nakúpil pre Sociálnu poisťovňu ďalšie autá

Poisťovňa tvrdí, že nové autá musela nakúpiť.


Už ste čítali?