Ekologické predstavy bratislavského magistrátu.

Autor: Andrea Pauliková | 25.1.2017 o 12:55 | (upravené 26.1.2017 o 8:50) Karma článku: 9,43 | Prečítané:  2805x

Predstavy magistrátu hlavného mesta o separovaní odpadov a ekologickom prístupe k životnému prostrediu sa mi zdajú minimálne zvláštne. Keď separovať, tak aspoň neekologicky. Veď posúďte sami.

Magistrát sa rozhodol ekologicky likvidovať biologický odpad zo záhrad rodinných domov. Na tento účel vytvorili žiadosť, ktorou sú majitelia rodinných domov povinní požiadať mesto o dodanie buď kompostovacieho zásobníka alebo zbernej nádoby na odvoz biologického odpadu.

Pokiaľ kompostujete vo vlastnej réžii alebo si sami odvážate pokosenú trávu, stačí vraj čestné prehlásenie. A pozor, teraz to príde: žiadosť musíte podať buď osobne alebo LISTOM. V 21. storočí nie je možné podať žiadosť elektronicky.

Takže všetky tie reči o digitalizácii a elektronickom fungovaní verejnej správy sa akosi nenapĺňajú. A v tomto konkrétnom prípade je to dokonale absurdné: na to, aby sa 25 000 majiteľov rodinných domov v Bratislave mohlo správať ekologicky, musia vypísať 25 000 štvorstranových (!) formulárov, vložiť ich do 25 000 obálok a poslať poštou (prípadne sa trepať osobne) na magistrát. Na magistráte si týchto 25 000 žiadostí niekam založia (predpokladám, že do papierových šanónov), obálky (chce sa mi tomu veriť) hodia do separovaného odpadu a budú sa tešiť, ako pozitívne prispeli k životnému prostrediu. Stromy, ktorí padli zbytočne za obeť, kilometre, ktoré zbytočne prešli poštové autá, prípadne občania už nikoho trápiť nebudú.

A pritom by stačilo vytvoriť mailovú schránku.

Doplnené dňa 26.1.2017:

Vyjadrenie magistrátu hlavného mesta v diskusii k tomuto článku, že žiadosť je možné podať elektronicky ako všeobecné podanie cez Ústredný portál verejnej správy sa mi zdá (prepáčte) ako dodatočne vymyslené, nakoľko sa doteraz na stránke Bratislava.sk  opakovane písalo, že žiadosť je možné podať iba poštou alebo osobne. Okrem toho netuším ako podať všeobecné podanie cez portál verejnej správy a naozaj chcete od občanov, aby toto študovali kvôli smetiaku? Neexistuje jednoduchšia cesta? Ústretovejšia voči občanom? 

Každopádne ďakujem za reakciu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?