Za polárnym kruhom.

Autor: Andrea Pauliková | 2.3.2017 o 7:07 | Karma článku: 6,28 | Prečítané:  1832x

Zimná dovolenka na severe Švédska je zážitok, adrenalín aj romantika. Výlety na bežkách v brezovom lese, lezenie po zamrznutom vodopáde, jazda snežným skútrom. Pozorovanie nočnej oblohy a čakanie na polárnu žiaru.

Do Kiruny sa dostanete zo Štokholmu lietadlom alebo vlakom. Kiruna leží za severným polárnym kruhom, vzhľadom na svoju polohu je to pomerne veľké mesto. Autobus, ktorý nás mal odviezť do Abiska neprišiel kvôli zaviatej ceste z Narviku (mesto na severe Nórska), tak sme sa postupne dvomi lokálnymi spojmi dostali na železničnú stanicu. Časovo nám to vyšlo a o chvíľu prišiel vlak. Unavení cestovaním, ranným vstávaním a bielou scenériou za oknom sme zaspali. Cesta do Abiska trvala asi hodinu.

Abisko patrí medzi najstaršie národné parky v Európe. Park sa nachádza pri rozhlahľom jazere Torneträsk, je centrom švédskeho Laponska. Zaujímavosťou je, že sa tu takmer nevyskytujú ihličnany, ale romantiku zasneženej prechádzky, či už pešo alebo na bežkách umocňujú brezy. Počas zimných mesiacov tu možno pozorovať polárnu žiaru (auroru borealis), v lete polnočné slnko.

Keď vystupujeme z vlaku, teplota je asi -12 stupňov. Vzhľadom na tuhú tohtoročnú zimu na Slovensku nič nové. Turistická ubytovňa je asi sto metrov od stanice. Nánosy snehu okolo chodníkov a chaty svedčia o tom, že zima je tu dlhá. 

Nasledujúce dni trávine rôznymi športovými aktivitami. Ideme na výlet do okolia, požičiame si bežky, učíme sa s inštruktorom liezť po zamrznutom vodopáde. 

Večer ideme k jazeru, do tmy, skúšať šťastie, či neuvidíme polárnu žiaru. Ale obloha je zatiahnutá. Ďalší večer sa vyvezieme starým vlekom na Aurora station. Vlek postavili v šesdesiatych rokoch, je to otvorená sedačka, navyše každú chvíľu zastavuje, keď pristupujú ďalší ľudia. V tme a zime, navlečení do overalov, ktoré nám požičali, stúpame pomaly do výšky. Vpravo sa na chvíľu objaví polárna žiara. Má to ďaleko od fotiek, rozvešaných všade po ubytovni, ale je to ona. Jemne nazelenalé svetlo sa trbliece na oblohe, lepšie ako voľným okom je to vidno na foťáku.

Hore na stanici si dávame horúcu čokoládu, striedame sa vonku pri pozorovaní oblohy. Zaťahuje sa, silno fúka. Pred polnociu sa vraciame nadol. 

Ešte jeden výlet za aurorou absolvujeme posledný večer na snežných skútroch. Do tmy vyrážajú za inštruktorkou tri skútre, chalani sú v tranze. Striedajú sa v riadení, opatrné začiatky vystrieda adrenalínový zážitok. Obloha je jasná, krásne vidno hviezdy, ale počasie sa opäť rýchlo mení a obloha sa zatiahne. Skútre prechádzajú cez zamrznutú rieku, v malej jaskyni je vidno aký je hrubý ľad. V snehu skúmame stopy zvierat. Auroru nevidno, ale free ride na skútroch to vynahradil.

Na druhý deň je krásne slnečno. Pri raňajkách si užívame výhľad na jazero. Teplote klesá k -16.  Na obed sa vraciame do Kiruny a letíme do Štokholmu. Severné dobrodružstvo je za nami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?