Štokholm v zime.

Autor: Andrea Pauliková | 8.3.2017 o 7:56 | Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1550x

Štokholmu zima pridáva na atmosfére. Lode premávajúce na Djurgården skúsene prerážajú ľadové kryhy. Na trávnikoch a strechách sa drží sneh. Je jasné slnečné počasie, teplota okolo nuly, aj keď pocitovo oveľa chladnejšie.

Štokholm si možno užiť rôznymi spôsobmi. Môžete sa prechádzať úzkymi uličkami Gamla stanu (starého mesta), ktoré zaberá jeden zo štrnástich obývaných ostrovov mesta, pospájaných viac než 50 mostami. V kráľovskom paláci je zbierka korunovačných klenotov a zbrojnica. Môžete si vychutnať vyhliadkovu jazdou loďou alebo autobusom, či navštíviť niektoré z mnohých múzeí.

Súčasná kráľovská rodina pochádza z francúzskeho rodu Bernadotte. Jean Baptiste Bernardotte bol Napoleonov maršál, jeho manželka Desireé, Napoleonova prvá láska. Bernardotteho si vybral upadajúci kráľovský rod za svojho nástupcu, vtedajší starý švédsky kráľ ho adoptoval. Bernadotte na konci života vyhlásil: "Nikto nespravil väčšiu kariéru ako ja". Tento bývalý republikán mal údajne na hrudi vytetovaný nápis: "Smrť tyranom a kráľom". Súčasný kráľ má už iba symbolickú funkciu, do politiky sa nemieša, dokonca sa vzdal práva voliť. Za svoje sídlo si vybral Drottningholm, zámok postavený vo francúzskom štýle. Z centra sa tam dostanete metrom a autobusom, zámok pri zamrznutom jazere pôsobí veľmi romanticky.

Za návštevu stojí skanzen, kde sa vrátite do minulost Švédska a múzeum Vasa, čo je vlastne najväčšia zachovaná vojnová loď zo 17. storočia. Nepodarilo sa jej ani vyplávať na otvorené more, po dvadsiatich minútach sa potopila. Po viac ako tristo rokoch ju vytiahli na breh a dnes je prístupná verejnosti.

 

 

 

 

Závet Alfreda Nobela

V roku 1895 spísal Alfred Nobel prekvapivý, nečakaný závet. Ustanovil fond, z ktorého výnosov sa má každoročne vyplácať odmena pre tých, ktorí sa najviac pričinia o rozvoj v oblasti fyziky, chémie, medicíny, literatúry a mieru. Nobelova cena mieru sa udeľuje v Oslo, ostatné ceny v Štokholme. Neskôr pribudla cena za ekonomiku, ale kedže nebola súčasťou Nobelovho závetu, nevypláca sa z jeho fondu. Laureáti si cenu preberajú z rúk švédskeho kráľa v koncertnej sieni, následne sa odoberú na banket do štokholmskej radnice. Na banket býva pozvaných cez tisíc hostí, na jedného vraj vychádza 57 cm miesta, laureát alebo člen kráľovskej rodiny má na rozmach príborom 62 cm. Ak ste skutočný gurmán, v radničnej reštaurácii vám pripravia ktorékoľvek banketové menu od roku 1901. Len sa potrebujete vopred dohodnúť.

Históriou Nobelovej ceny vás prevedie Nobelovo múzeum. Prvým laureátom v histórii bol Röntgen, madam Curie ako prvá dostala Nobelovu cenu dvakrát. Ako povedal Albert Einstein, bola vraj aj jediným človekom, ktorého sláva súvisiaca s Nobelovou cenou nijako nezmenila.

Švédi si veľmi vážia vzdelanie, je na jednej z najlepších úrovní vo svete. Karolínsky inštitút, kde sa študuje medicína a robí výskum, je prvý v Európe. Tu sa aj rozhoduje, ktorému z kandidátov bude pridelená Nobelova cena za medicínu.

Štokholm má veľa dobrých reštaurácii a pestrý nočný život. V jednej z reštaurácii nás prekvapil široký výber slovenských vín. Majiteľ nemá slovenské korene, ale sympaticky sa snaží miestnych zvyknúť aj na iné ako francúzske a španielske vína. Pokiaľ chcete ochutnať pravý Kottbüllar, skúste niektorú zo špecializovaných reštaurácii. Mäsové guľky s brusnicovou omáčkou sú skutočnou pochúťkou. 

Štokholm v zime je romantickejší, ako by ste si možno mysleli. Vyhliadková plavba loďou, či okružná jazda autobusom sa dá absolvovať aj za chladného počasia. Zohriať sa a príjemne si posedieť, môžete v štokholmských kaviarňach a čokoládovniach.

Večer možno v uliciach starého mesta napriek zime vidieť kuriérov na bicykloch, ktorí cez aplikáciu Uber eats roznášajú objednané jedlo. Kým sme večerali v jednej z reštaurácii, zastavili sa tam minimálne štyria. 

Štokholm je mesto s atmosférou, ktorú zima iba umocní. Len si nezabudnite pribaliť čiapku a rukavice, aby ste nezmrzli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?