Ochrana osobných údajov sa štátnych inštitúcii netýka?

Autor: Andrea Pauliková | 6.4.2018 o 16:49 | Karma článku: 3,07 | Prečítané:  797x

Je ochrana osobných údajov potrebná alebo je to zbytočná buzerácia? Každopádne je to téma, ktorej sa v poslednom čase asi nedá vyhnúť.

Nová legislatíva, úniky dát z Facebooku, rôzne historky o ukradnutých identitách a zneužitých informáciách sa na nás valia zo všetkých strán a aj ignorant ako ja už má v podvedomí, že s niektorými údajmi radšej opatrne.

Legislatíva je tu na to, aby chránila potenciálne obete, a teda ju treba dodržiavať. Firmy sa pripravujú na implementáciu európskej smernice GDPR a stojí ich to nemalé peniaze. Štátne inštitúcie prichádzajú s osobnými údajmi do styku neustále, a ako k nim pristupujú som si mala možnosť overiť v pobočke Sociálnej poisťovne. 

Pri vybavovaní dokladu, ktorý som potrebovala, ma od okienka poslali do vstupnej haly k telefónu. Po vytočení určenej klapky sa ozvala pani, ktorá mi daný doklad vydá, stačí nadiktovať rodné číslo a číslo občianskeho preukazu. Vstupná  hala s množstvom ľudí, telefón hneď pri dverách a požiadavka, aby som svoj osobný údaj poskytla neznámej osobe na druhom konci linky mi zasvietila výstražnú kontrolku. Vedľa mňa telefonoval z druhého telefónu ďalší zákazník, z jeho hovoru som počula každé slovo. Neviem, ako by som naložila s informáciami, ktoré poskytoval, ale on bol možno podkutejší a nejaký spôsob, ako zneužiť moje rodné číslo by možno vymyslel. A keď nie on, tak možno niekto z ostatných, ktorí prechádzali vstupnou halou, pretože pri tom hluku, ktorý tam bol, by som svoj osobný údaj musela do telefónu zakričať.

Po mojej námietke, mi pracovníčka Sociálnej poisťovne odporučila, že sa môžem sťažovať niekde inde. Priznám sa, toto ma nahnevalo viac ako absurdný spôsob žiadania osobných údajov a trvala som na tom, aby zišla na recepciu.

Nakoniec som sa k vytúženému dokladu dostala. Pravda, trvalo to dlhšie, ako keby som nejavila známky paranoje a poskytla svoje osobné údaje bez cavikov. Ako sa hovorí, skratka bola síce dlhšia, ale o to menej pohodlná.

Na konci mája začne platiť prísna európska legislatíva aj na Slovensku, predpokladám, že v Sociálnej poisťovni už majú plán, ako ju naplnia.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kažimír skončí, kto môže byť minister financií

Ako sa špekuluje nad budúcnosťou ministra financií.

KOMENTÁRE

Kto nastúpi za Smer a čo z toho bude mať Fico

Na kandidáta Smeru netrpezlivo čaká aj Andrej Danko.


Už ste čítali?